Pět chytrých kroků při výběru odsavače par

Kuchyň bez digestoře je jako hrnec bez dobře padnoucí poklice. Kvalitní odsavač par totiž eliminuje veškeré nepříjemné výpary a pachy při vaření a zároveň předchází tvorbě plísní. Existuje však nespočet různých druhů, které se mezi sebou značně liší. Poradíme vám, jak vybrat tu správnou digestoř na míru šitou vašemu kulinářskému koutu.

Tím nejzásadnějším úkolem dobré digestoře je bezesporu odsávání pachů a vlhkosti z vaší kuchyně. Správný odsavač par ale pohlcuje také mastnotu, která při vaření spolu s kuchyňskými výpary uniká z hrnců. Pokud vás tedy trápí lepkavé povrchy stěn, spotřebičů a skříněk či nežádoucí vlhkost, která způsobuje plísně, je třeba se poohlédnout po vhodné digestoři. Jak ale vybírat, když se v problematice neorientujete?

1. Zvolte vhodný typ odsávání

Většina moderních digestoří dnes již umožňuje nejen odtah nežádoucí páry mimo obytný prostor, ale i recirkulaci vzduchu. Odsavače s funkcí recirkulace (čištění vzduchu přes filtr) se využívají hlavně v prostorách bytových a panelových domů bez možností vyvedení páry ven. Naopak odtahové digestoře umístíme tam, kde komín, ventilační šachta nebo odtahové potrubí je.

2. Vyberte si druh digestoře

  • Nejvyhledávanějším typem jsou rozhodně komínové digestoře. Představují výrazný designový prvek místnosti a mohou předurčit styl, v duchu, kterého budete kuchyni stavět. Už dávno neplatí, že se hodí pouze do velkých místností. Např. typ MORA OV 680 G v elegantním černo-nerezovém provedení, snadno umístíte i do menších prostor. Díky zkosené přední části s důmyslně řešeným prostorem pro hlavu totiž digestoř zaručuje bezproblémovou práci pod ní. Nadchne vás jistě i moderní dotykové ovládání s řadou mnoha užitečných funkcí, jako je např. extra funkce 24 h, která se postará o automatické čištění vzduchu v místnosti po dobu 5 minut každou hodinu. Což se hodí obzvláště pokud cestujete na delší dobu pryč. Máte-li ale velkou kuchyň nebojte se prostorově vyjádřit. Krásným příkladem velké, ale elegantně řešené komínové digestoře je model OV 880 G, který bezpochyby moderní prostory ozvláštní. Podobně jako předešlý typ vyniká svým designem zkosené stěny, výkonem 607 m³/h a mnoha inteligentními funkcemi.
  • Vaříte-li rádi v prostoru, vsaďte na typ tzv. ostrůvkové digestoře. Ta se umisťuje nad varný ostrůvek v místnosti a jednoznačně bude výrazným ozdobným prvkem uprostřed vaší kuchyně. Okouzlit by vás mohla například naše ostrůvková digestoř MORA OO 463 X s působivým protáhlým tvarem a možností programování délky odsávání praktickou funkcí TIMER. Umožňuje odtah i vnitřní cirkulaci vzduchu a pořádkumilovné duše jistě potěší možností mýt kovové tukové filtry v myčce a tím udržovat odsavač v perfektním stavu.
  • Do kuchyní, kde není prostoru nazbyt je ideálním řešením podstavná digestoř, ta se totiž instaluje pod jednu z kuchyňských skříněk a ušetří vám velké množství místa. Odsavač par MORA OP 622 X nabízí různé druhy odtahu. Můžete ho použít variabilně se zadním odtahem nebo horním odtahem a dva motory zajišťují silný výkon. Tento druh sice není tak výkonný jako výše zmíněné odsavače par, ale menší či střední kuchyni její výkon naprosto postačí.
  • Patříte-li k minimalistům, jistě vás okouzlí typ tzv. vestavné digestoře, za zmínku stojí model MORA OT 911 X, který dokonale splyne s kuchyňskou skříňkou a je tedy na první pohled téměř neviditelná.
Zajímavý článek:  Ideální bytové studio po vás nebude chtít vlastní řemeslníky

3. Zaměřte se na výkon

Tady platí opravdu jednoduché pravidlo – čím větší máte kuchyň, tím větší by měl být výkon odsavače par. Digestoř by měla být schopná během jedné hodiny vyměnit vzduch v místnosti až 5x či 6x. Výkon adekvátního spotřebiče pro vaši kuchyň pak spočítáte jednoduchým vzorcem: délka jedné strany místnosti x délka druhé strany místnosti x výška místnosti x násobek výměny vzduchu za hodinu (tedy 5x).

4. Nechte rozhodnout i hlučnost

Mezi nejtišší odsavače par řadíme ty odsávací komínové. Neumožňuje-li vám ale dispozice vaší kuchyně odtah, spokojit se budete muset i s hlučnější variantou. Hlučnost se pak označuje zkratkou dBA a čím nižší dBA je, tím je samozřejmě odsavač par tišší.

5. Rozmyslete si vaši investici

Podstavné a vestavné digestoře můžete pořídit už od 2000 Kč, dražší jsou pak všechny ostatní varianty, které pořídíte s ohledem na jejich výkon od 6000 Kč. Samozřejmě, že si ale můžete i dopřát vysoce elegantní designové odsavače par, které vás přijdou na několik desítek tisíc.

Teď už snad máte veškeré informace, které by vám váš výběr měly usnadnit. Pokud ale stále tápete, vyhledejte některého z prodejců odsavačů par MORA rádi a ochotně Vám pomohou zvolit správný typ digestoře.


UŽITEČNÝ SLOVNÍČEK

Recirkulace

Nejsou-li ve vaší kuchyni možné stavební úpravy, které by nepříjemné páry z vaření odvedly do komína, je vhodné zvolit digestoř opatřenou recirkulací. Její součástí jsou tzv. uhlíkové filtry, přes které se vzduch čistí a poté vrací zpět do místnosti.

Odtah

Pokud lze páru vyvést do venkovního prostředí, ať už prostřednictvím odtahového potrubí, ventilační šachty či komína, zajímejte se o digestoře s tzv. odtahem. Ten by měl být co nejkratší a s minimem ohybů, což předejde hlučnosti a nastaví optimální výkon.

Zpětná klapka

Je součástí digestoří s odtahem a vkládá se na její výstupní hrdlo. Při odtahu par do ventilační šachty, komína nebo odtahového potrubí zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenčí do místnosti.

MORA. Plná života od 1825. Více na www.mora.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *