Finger Spinner Spinner Roundabout

Noční osvětlení vs. kvalitní spánek. Jaký je rozumný kompromis?

Odborníci tvrdí, že spát bychom měli vždy v absolutní tmě. Jak toho však dosáhnout, pokud se nechceme v noci bezradně proplétat potemnělým bytem při cestě na toaletu nebo pro sklenku vody?

Šikovné řešení přestavuje noční světlo. Váš spánek nenaruší, dodá vám při pohybu ve zhoršených světelných podmínkách potřebnou jistotu a v neposlední řadě může do vašeho bytu přinést i kousek uměleckého světa.

Proč vlastně potřebujeme tmu

Přes den jsou naše oči vystavovány mnoha typům světla – od toho slunečního až po televizi či počítač. A spolu s nimi i náš mozek. A nemáme-li v noci naprostou tmu, mohou se postupně na struktuře našeho mozku objevit nevratné změny. Projevují se různě – od špatného naladění po ránu až po nepříjemnou migrénu. Lidé se zhoršeným spánkovým režimem také pomaleji hubnou, v běžných denních činnostech jim chybí potřebná kreativita apod.

Takže pokud jste zvyklí usínat se zapnutou televizí nebo stolní lampičkou, případně si při nutných pochůzkách bytem svítíte mobilem, změňte to. Vždyť právě tento návyk může být příčinou vašich potíží.

Noční světlo váš organismus nezatíží

A co si tedy počít? Speciální noční světýlko stačí zapojit do zásuvky a o nic dalšího se nestarat. Pokud si vyberete takové, které reaguje na intenzitu okolního jasu, začne se s příchodem noci postupně samo rozsvěcovat a s přicházejícím ránem zase utlumovat. V místnosti okolo sebe tak uvidíte vždycky přesně tak, jak právě potřebujete.

Důležitá je také barva takového osvětlení (vybírejte zejména z fialových, modrých a hnědých odstínů) a samozřejmě i jeho energetická náročnost. Díky použití moderních LED technologií vás tak provoz vyjde ročně maximálně na desetikoruny a přitom svého nočního pomocníka ani nemusíte vytahovat ze zásuvky.

A jak je to s tou domácí uměleckou galerií, kterou jsme zmínili v úvodu? Světla lithophane od Litho.cz vám ji opravdu zprostředkují. Původně nenápadné bílé čtverce vás po zapnutí světelného zdroje potěší nádhernými obrazy, promítanými skrz pečlivě provedené rytiny. Výběr je opravdu široký a nechybí ani možnost vytvoření světla na přání – třeba podle zaslané fotografie.

Unicorns Shining Mythical Creatures

Noční osvětlení vs. kvalitní spánek. Jaký je rozumný kompromis?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *