Jak poznáte, která hypotéka je pro vás nejlepší?
Rozhodnutí o financování bydlení patří mezi velmi důležité životní kroky, které je třeba důkladně promyslet. Málokdo má dostatek peněz, aby si mohl zaplatit rovnou celý dům nebo byt a tak je velmi častým řešením sjednání hypotečního úvěru. Hypotéky jsou v posledních letech velmi výhodné a právě teď je tak ideální období, kdy si úvěr na bydlení můžete sjednat. Jak si ale vybrat ten nejlepší, který se vám skutečně vyplatí?
Hypotéky nabízejí banky i nebankovní společnosti
Nabídka hypotečních úvěrů sice není tak obrovská jako u běžných spotřebitelských půjček, i tak si ale můžete vybrat z docela velkého množství hypoték. Na výběr jsou především klasické hypotéky od bank a stavebních spořitelen, alternativním řešením jsou pak nebankovní hypoteční úvěry, které mohou využít i ti, jimž banka půjčku dát odmítne. Bankovní hypotéky jsou ale rozhodně lepším řešením a pokud máte možnost, dejte jim určitě přednost.
Výběr si nechte důkladně projít hlavou
Když si berete malou půjčku v hodnotě několika tisíc, kterou splatíte během jednoho měsíce, tak se i při špatném výběru nic hrozného nestane – maximálně utratíte pár stovek na úrocích navíc. Hypoteční úvěry už jsou ale o naprosto jiných částkách a špatné rozhodnutí vás může přijít až na desítky až stovky tisíc korun, které byste mohli využít mnohem účelněji. Při vybírání vhodné hypotéky tak určitě nespěchejte a v klidu si porovnejte všechny relevantní možnosti. Dobrým pomocníkem jsou zejména různé nezávislé internetové portály, zaměřené na srovnání půjček. Některé z nich totiž nabízejí i přehledné srovnání hypoték a na jediném místě tak naleznete úvěry od různých poskytovatelů se všemi důležitými informacemi, jako je výše úvěru, doba splatnosti nebo úroková sazba. Ke kvalitním a osvědčeným srovnávačům patří také webový portál CoolPůjčky.cz, který kromě bankovních hypoték přináší i srovnání a podrobné recenze vybraných nebankovních hypotečních úvěrů.
Na jaké parametry se při výběru hypotéky zaměřit?
U výběru té nejlepší hypotéky je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Důležitá je samozřejmě samotná výše úvěru, dále pak doba splatnosti (většinou je do 30 let, některé banky ale nabízejí až 40 let) a samozřejmě úroková sazba. Právě úroky v posledních letech neustále klesaly a to až do konce roku 2016, kdy i na základě nového zákona došlo k mnoha změnám v oblasti úvěrových produktů. Určitě se při výběru hypotéky zaměřte i na různé poplatky, na možnost fixace úrokové sazby a na další podmínky – všechno si předem v klidu pročtěte, abyste pak po čase nebyli nepříjemně překvapení
Fixní vs. variabilní úroková sazba
U mnoha hypoték si můžete vybrat, zda chcete mít pevně danou (fixní) nebo naopak plovoucí (variabilní) úrokovou sazbu. U fixní sazby máte úroky po celou dobu splácení stále stejně vysoké, u variabilní se jejich výše může průběžně měnit. Variabilní sazba se vám může vyplatit, ale můžete na ní i prodělat – záleží vždy na aktuální situaci. S fixací hypotéky také souvisí možnost případného refinancování – to lze provést až po skončení fixace. I na to je třeba při výběru úrokové sazby myslet.
I hypotéku je možné refinancovat nebo převést k jiné bance
Tak jako jde refinancovat nebo převést běžné spotřebitelské půjčky, dají se už výhodně refinancovat i hypotéky. Ne vždy je to ale možné a hlavně ne vždy se vám převedení úvěru vyplatí – důležité je předem si spočítat, na kolik by vás převod vyšel a pak teprve oslovit banku. V případě výhodného refinancování ale můžete ušetřit i několik tisíc měsíčně a to už se rozhodně vyplatí.