Kácení stromů

S jarem končí možnost kácet stromy. Jaké jsou výjimky?

Jaro je za dveřmi a stromy se začínají probouzet. V jejich větvích proudí míza a do korun se vrací ptáci, kteří v nich zakládají hnízda. Se začátkem vegetačního období končí možnost jejich kácení. Někdy je však tento zákrok nevyhnutelný a není možné odkládat ho do podzimu. O jaké případy se jedná?

Pokud chcete porážet stromy z takových důvodů, jako je jejich neplodnost či nevhodné umístění, budete si muset počkat na dobu vegetačního klidu. Tyto důvody nejsou natolik závažné, aby se kvůli nim mohl ohrozit život ptactva. O kácení můžete od března do října žádat jen v případě ohrožení bezpečnosti.

Nejčastější je situace, kdy se strom vlivem špatné stability, stáří či nepříznivým počasím rozlomí nebo hrozí pádem. Tehdy je nutné kácet strom neodkladně. Především u vzrostlejších stromů jde o poměrně náročný zásah. Proto byste se měli obrátit na odborníka, abyste se vyhnuli případným komplikacím. Díky profesionální technologii dokáže strom snadno a rychle odstranit.

V Česku je kácení stromů vázané na podání žádosti s vysvětlením důvodů pro zákrok na příslušný městský úřad. Její vyřízení však může trvat déle, než je možné čekat. Proto v případech bezprostředního rizika pádu stromu platí výjimka. Pokácení dřeviny stačí úřadu pouze písemně oznámit. Nicméně pokud to neuděláte, může vám hrozit pokuta.

Zajímavý článek:  Zahradní krb a gril - Přednosti, které vás uchvátí!

Dalším důvodem pro kácení je nakažení stromu chorobou, která by mohla ohrozit okolní dřeviny. Vzhledem k ekologické hodnotě stromu ale platí nejen ve vegetačním období přísná pravidla, kdy je možné je kácet. Proto je dobré poradit se nejdříve s odborníkem, zda je opravdu nutné nakažený strom porazit. V mnohých případech lze totiž správnou péči a ořezáním dřevinu zachránit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *