Umíte správně třídit odpad? Odhalujeme nejčastější chyby

Pokud se snažíte, aby se vaše domácnost chovala maximálně ekologicky, určitě vás třídění odpadu provází stejně věrně jako šálek dobré kávy. Někdy však nevědomky při tomto procesu můžete udělat nepříjemné chyby, které mohou (v tom nejhorším případě) i znehodnotit celou várku tříděného odpadu. Stačí třeba malá taška mastných papírů na pečení…

Do modrého kontejneru paří jen papír…

Je to tak, ovšem najdete tu jistá specifika. V některých oblastech sem můžete přihodit i nápojové kartóny (ideálně vypláchnuté a vysušené). Řiďte se vždy popisky na kontejnerech, univerzální pravidlo v tomto směru neexistuje. Pří třídění odpadu však nikdy do papíru nedávejte plata od vajec či roličky od toaletního papíru. Ty už obsahují příliš krátká papírová vlákna, nevhodná pro další zpracování. Pozor i na papíry znečištěné – posmrkané kapesníky, mastné papíry či krabice od pizzy. Potíže budou dělat i nepoužité dětské plenky, obsahující plast. Naopak obálky s plastovým okénkem nevadí.

Zdroj obrázku: Kwesto.cz

Plast ve žlutém kontejneru nemusí být dokonale čistý

Jde o jeden z častých omylů. Kelímky od jogurtů stačí vyškrábat, lahve od drogerie jen lehce vypláchnout. Pozor však dejte na oleje. Láhev od něj nebo dokonce s jeho zbytky do plastu nepatří. Bylo by třeba ji předtím vypláchnout saponátem, což však neprospívá pro změnu vodovodnímu řadu. Naopak k plastu můžete přihodit i čistý polystyren (vyjma stavebního).

Zajímavý článek:  Jaké výhody s sebou nese bydlení v Praze? Prozradíme vám to!

Do kontejnerů na sklo nepatří zrcadla ani keramika

Rozlišit skleněný obal nebude dělat většině z nás obtíže. Obvykle se zvlášť třídí sklo bílé a jakkoliv jinak zbarvené. Ovšem keramika, porcelán či třeba zrcadla nebo skla automobilů sem nepatří. Během zpracování dokáží udělat nepěknou paseku a celý proces jen zbytečně zkomplikují. Naopak se nemusíte zdržovat s odstraňováním papírových etiket nebo pečlivým vymýváním sklenic. To vše moderní přistroje hravě zvládnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *