Zasaďte si na zahradu cypřišek tupolistý

Každá zahrada si zaslouží svoji péči. Pokud ji navíc chcete ozvláštnit nějakým okrasným stromem, máte poměrně široký výběr. Jednu z možností přitom symbolizuje i cypřišek tupolistý. Znáte jej a víte, jak se o něj starat?

Původ a vzhled cypřišku

Tato dřevina má svůj domov až v Japonsku. Zde dokáže dorůstat úctyhodné výšky až 40 metrů a šířky 3 metry. V České republice známe cypřišek tupolistý spíše jako trpasličí rostlinu. Charakteristický je pro ni pomalý růst a světle hnědá až načervenalá kůra.

Co se týče tvaru koruny, je poměrně nepravidelný. Jednotlivé větve a větvičky jsou pokroucené různými směry, což této dřevině rozhodně dodává na zajímavosti. Ani jehlice přitom nerostou klasicky, naopak vytváří zajímavé útvary ve stylu kornoutku či lastury.

Na svoji zahradu si můžete pořídit oblíbený kultivar nesoucí označení „Nana Gracilis“. Jeho růst je nestejnoměrný a jednotlivé konečné větévky mají mušlovitý tvar. Na první pohled vás oslní svojí krásnou zářivě zelenou barvou.

Jak na pěstování

Velkou výhodu cypřišku tupolistého je fakt, že na půdu není nijak náročný. Dařit se mu bude ve vlhké, nepřemokřené půdě, ideálně mírně kyselé a humózní. Ani přes zimu jej není třeba nijak chránit. Preferuje totiž spíše chladnější stanoviště. Dá se říct, že ve většině případů trpí spíše přílišným horkem než zimou.

Zajímavý článek:  Trampolína – zábavní prvek moderní zahrady

A na závěr to nejdůležitější. Kam cypřišek v zahradě umístit tak, aby se nejvíce vyjímal a zároveň si rozuměl i s ostatními rostlinami? Popisovaná dřevina skvěle vynikne jako samostatně stojící solitéra v zahradě nebo na terase. Vzhled této odrůdy lze vzdáleně přirovnat k pravěkým stromům.

Chcete se o okrasných stromech dozvědět více? Pak navštivte web www.okrasne-stromy.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *