Air Conditioner Ac Cool Cooling  - mstlion / Pixabay

Vybíráte klimatizaci? Řiďte se zejména velikostí prostoru

První nákup klimatizace nám obvykle připadá velmi složitý. Ale nemusí tomu tak být, pokud ze svého hledáčku odstraníte všechny „vychytávky“ a pro začátek se soustředíte na to, co je opravdu důležité.

Řeč je zejména o velikosti klimatizovaného prostoru a také o počtu osob, jež se v něm budou zdržovat. To jsou klíčové parametry, bez nichž bude správný výběr klimatizace do bytu či kanceláře spíše sledem náhodných kroků, než skutečně kvalitně provedeným rozhodnutím.

Kolik tepla generuje jeden člověk?

Možná vás to překvapí, ale lidské tělo dokáže vydávat asi 100 W tepla. A to není právě málo, zvláště když se počet lidí v místnosti násobí. Výběr klimatizace do domu a například konferenčních prostor proto rozhodně není stejný. Ve druhém případě musíte na každých 10 osob v prostoru zvýšit zamýšlený výkon klimatizace o rovný 1 kW!

Zjistěte si, jak velký prostor máte

„Chci klimatizovat středně velký rodinný dům.“ Ano, právě s takovým požadavkem se prodejci klimatizací často setkávají. Ne, bohužel nejsou kouzelníci a nedokáží jen z vašeho nadšeného výrazu určit, jak rozlehlý ten váš „středně velký dům“ je. Takže ještě před návštěvou prodejny vezměte do ruky jednotlivé plány místností a počítejte. Můžete vycházet z tohoto vzorce:

  • klimatizace o výkonu 1,5 kW – do 37 m3,
  • klimatizace o výkonu 2,0 kW – do 50 m3,
  • klimatizace o výkonu 2,5 kW – do 65 m3,
  • klimatizace o výkonu 3,5 kW – do 90 m3,
  • klimatizace o výkonu 5,0 kW – do 140 m3,
  • klimatizace o výkonu 7,0 kW – do 200 m3.

Zvažte i multifunkční řešení

Chcete se v létě ochladit a v zimě zahřát? Pak se vám určitě vyplatí zvolit sice o něco dražší, ale ve výsledku o to úspornější zařízení, které zvládne obojí. A záleží samozřejmě také na značce. Ty nejlepší vám nabídnou klimatizace Brno Encofa.cz. A to včetně odborné montáže a záručního i pozáručního servisu.

A chcete-li se při výběru klimatizace posunout dál, než jen na nutné minimum, nechte si od zdejších specialistů představit moderní kousky a nápaditá řešení, které do vašeho domova přinesou tu správnou a především plnohodnotnou tepelnou pohodu v jakémkoliv ročním období.

Klimatizace a ochlazení vzduchu? Umí toho mnohem víc

Když se řekne klimatizace, všem se nám nejspíš vybaví rychle se pohybující větráky, proudící vzduch a vůbec chladno, i když za okny zrovna teploty atakují klima rovníkové oblasti. Moderní klimatizační systémy toho však umí mnohem víc.

Například zcela běžně dávají rovnítko mezi chlazením a vytápěním. Ano, opravdu může jít o dvě rovnocenné funkce. Stačí si uvědomit, že moderní novostavby nebo chytře zrekonstruované domy a byty mají dnes náklady na vytápění minimální. Tak proč si nedopřát oba benefity takříkajíc za jednu cenu?

Chladí i ohřívají v jednom

Je to vlastně jednoduché. Stačí, aby klimatizace do bytu fungovaly na principu čerpadla vzduch-vzduch. Místnost tak dokáží díky odčerpávání tepla nejenom chladit, ale s použitím tepelných zdrojů také ohřívat. A čím kvalitnější kousek si pořídíte, tím účinnější oba procesy budou.

Jak je to s účinností klimatizace? Dejte si pozor na dva parametry

V popisu výrobku je můžete najít pod zkratkami EER (chladicí faktor) a COP (topný faktor). V tomto případě platí, že čím vyšší čísla se za oběma třípísmennými zkratkami skví, tím lepší parametry vaše klimatizace má. Pokud se chcete dobře zorientovat, stačí si uvědomit, že např. označení COP 2 znamená, že daný přístroj vyprodukuje na 1 kW elektrické energie 2 kW tepla. A s chladicím faktorem je to také tak.

Víc, než jen chlazení

A co všechno ještě moderní klimatizace umí? Tak například vám vzduch nejenom ochladí a ohřejí, ale také vyčistí. Možností je spousta, můžete vsadit třeba na studenou plazmu nebo nanočástice. A chybět by neměl ani pohlcovač pachů, jež se uplatní hlavně v domácnostech s domácími mazlíčky, vášnivými kuchaři či menšími dětmi. Není tak třeba používat chemii a zápach takříkajíc přebíjet, jeho účinné odstranění z prostoru je mnohem lepší cestou.

Co do skutečného užitkového záběru klimatizací se však stále ještě pohybujeme jen na oné příslovečné špičce ledovce. Pokud si chcete prohlédnout dostupné možnosti a aktuální trendy, jděte ke specialistům. Třeba na Vzdušín.cz najdete nejenom pestrý výběr, ale také dobré rady a užitečné triky.

Klimatizace vylepší pracovní i domácí prostředí

Nikomu se nelíbí přílišná zima nebo teplo. Doby, kdy se s podobnými stavy nedalo skoro nic dělat, jsou naštěstí dávno pryč. V současnosti stačí vybrat vhodnou klimatizaci, abyste pociťovali pouze příjemné chvilky a mohli se nerušeně věnovat plánovaným činnostem.

Svěží i v letním parnu

Hlavně v pracovním prostředí je potřeba najít vhodné řešení pro umístění klimatizace. V rámci úspor se většinou neshánějí rozlehlé místnosti pro zaměstnance. Hlavně malí a střední podnikatelé nemají k dispozici velké prostory, proto se stane, že nastane nějaký problém s realizací. Řešení objevíte v pořízení mobilní klimatizace, která najde uplatnění všude, kam se běžné druhy nedají umístit z různých důvodů. U mobilních typů nepotřebujete žádnou složitou montáž. Přemístíte je snadno z kanceláře do kanceláře, anebo například z ložnice do dětského pokoje. Pro větší prostory se pořizují klimatizace dvoudílné s vysokým výkonem.

Pohodové bydlení

Přestaňte se trápit nepříjemnými teplotami u sebe doma! Právě byty a domy musí perfektně navodit příjemnou atmosféru, aby se sem člověk rád vracel po perném dni. Není nad to se ochladit v době, kdy venkovní teploty trhají rekordy. Ke stále populárnějším řešením patří splitové klimatizace do bytu. Split klimatizace připevníte na stěnu. Klimatizování patří k ekonomičtějším řešením, navíc oceníte tichý chod. K velkým plusům zařaďte možnosti dálkového ovládání – buď stisknete ovladač, anebo využijete aplikaci v tabletu či v telefonu.

U kompletních systémů probíhá instalace díky rychlospojkám. Jde o bezproblémový průběh celého procesu. V přístroji je umístěno tepelné čerpadlo, díky němuž místnost nejen ochladíte, ale zatopíte, odvlhčíte nebo filtrujete. Nechybí automatický rozběh po výpadku napětí, funkce ochrany proti zamrznutí a vyjímatelný vzduchový filtr. Snadno nastavíte potřebný čas.

Klimatizaci můžete mít stále k dispozici

Pořádně prosvětlené interiéry patří k hitům současnosti. Aby ne, když světlo znamená život a dodá lidem lepší náladu. Každý však poznal situaci, kdy se sluneční paprsky více opřou do oken a brzy se místnost stane nepříjemnou k dlouhodobému pobývání.

Mobilní klimatizace – rychlé řešení na problémy s teplem

Někdo si řekne, že je zcela zbytečné investovat do pevně zabudované klimatizace, když se v našich končinách dočká jenom několika hodně teplých dní. Extrémní tepla však  mohou způsobovat zdravotní problémy, i když jde pouze o pár dní. Jestliže hledáte úlevu v době parného léta, zkuste mobilní klimatizace. Nepotřebujete zajišťovat odbornou montáž a ani se hrozit z rozsáhlejších stavebních úprav, aby mohlo ochlazení fungovat tak, jak má. V současném sortimentu najdete různé druhy, avšak něco mají společné – vyžadují odvádět teplý vzduch pryč z chlazené místnosti pomocí ohebné hadice. Zúžená koncovka hadice se snadno umístí například do pootevřeného okna. Odpadní trubice mají různé průměry a je třeba myslet na výborné utěsnění okna.

Velikost klimatizovaného prostoru

Výběr vhodné klimatizace volte podle prostoru určeného k ochlazení. Pochopitelně záleží i na finančních možnostech. Při výběru se zaměřte na hlučnost, protože jistě nebudete chtít mít v obývacím pokoji přístroj, který vás svým zvukem bude dohánět na okraj šílenosti. Ochlazení na kolečkách mají i jiné funkce, záleží na vybraném typu a značce. U některých se setkáte s odvlhčovacím režimem, takže mohou obstarávat snížení vzdušné vlhkosti v místnosti. Jiné zase mají funkci tepelného čerpadla, čímž je lze používat v rámci jednotky určené pro ekonomicky výhodné vytápění. Všímejte si také energetické náročnosti. Parna zaměstnají klimatizaci klidně i na 24 hodin denně. V těchto případech provoz nemusí dopadnout nijak levně.