Kořenová čistička: víte, na jakém principu funguje?

Kořenová čistička: víte, na jakém principu funguje?

Kořenová čistička: víte, na jakém principu funguje?

Josch13 / Pixabay

Drtivá většina z nás si dennodenně uvědomuje, že přírodní zdroje nejsou nevyčerpatelné, slovní spojení „ochrana životního prostředí“ je proto skloňováno stále častěji. Z tohoto důvodu se řada velkých firem, ale také menších korporací snaží svou výrobu zbavit negativních dopadů na životní prostředí nebo tyto vlivy alespoň minimalizovat. Způsobů, jak chránit, udržovat a obnovovat životní prostředí, stejně jako podzemní vody, existuje velké množství. Stále populárnější jsou ovšem takové způsoby, které fungují na pokud možno co nejekologičtějších a nejpřirozenějších principech. Zde je na místě zaměřit svou pozornost na kořenové čističky odpadních vod. Víte, na jakém principu taková kořenová čistírna vlastně funguje a kde nalezne uplatnění? Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek jsou součástí následujících řádků.

Jak kořenová čistička vlastně funguje?

Kořenové čističky, někdy též nazývány jako čističky vegetační, zajišťují pasivní nebo polopasivní systémy čištění vod. Základním principem takové čističky je pravidelný průtok již předčištěné odpadní vody přírodním kořenovým filtrem. Tento filtr je naplněn jemnými kamínky, jejichž povrch obývají nejrůznější druhy bakterií zajišťujících čistící proces. Aby byl proces čištění dokonalý, na kořenovém filtru jsou vysázeny rostliny, jež mají zajišťovat jednu důležitou doplňkovou funkcí spočívající v odsávání živin a okysličování vody. V zimě tento propracovaný systém působí zároveň jako praktická izolace.

Zajímavý článek:  První nebankovní půjčka bez poplatků

Kde nalezne kořenová čistírna vod využití?

Čistírna nalezne uplatnění v nejrůznějších hospodářských oblastech – od rodinných domů, přes těžební, průmysl, až po celé továrny či velké aglomerace. Ideální se toto řešení jeví například pro menší obce, kterým záleží nejen na čistotě vody, ale také na financích, jimiž jsou často limitovány. Pokud bychom si o ploše kořenových čističek chtěli udělat menší představu, pak je potřeba brát v potaz, že na jednoho trvale žijícího obyvatele, je nutno cca 5 m2 plochy kořenové čistírny. Tuto plochu lze samozřejmě zmenšit, zvýšení provozních nákladů je ovšem v tomto případě nevyhnutelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *