Jak vlastně funguje kořenová čistička?

Jak vlastně funguje kořenová čistička?

Čističky odpadních vod nemají mezi lidmi zrovna dobou pověst. Je jim připisován hluk, zápach a nepříliš atraktivní vzhled. Přírodní kořenové čističky se ale od svých mechanických konkurentek v mnoha ohledech liší. Jsou účinné, estetické a obejdou se téměř bez údržby.

Právě z těchto důvodů se kořenová čistička objevuje stále častěji nejenom u malých firemních provozů, ale také rodinných domů nebo třeba nemocnic.

Kořenová čistička jako malý mokřad

Přírodní mokřady mají samočisticí schopnosti a kořenová čistička (KČOV) se snaží tento mechanismus maximálně napodobit. Při správně zvolené velikosti nádrže (vzhledem k plánovanému objemu přitékající vody určené k pročištění) KČOV plnohodnotně nahradí klasickou mechanicko-biologickou čističku se vším všudy. A v případě, že potřebujete čističku jen pro nárazový provoz během několika měsíců v roce, je ta přírodní dokonce lepší. Není totiž třeba znovu seřizovat a promazávat součástky, které se během období nečinnosti zasekly nebo porouchaly. Tady totiž všechno obstará gravitace a přirozené biologické, mechanické a fyzikální procesy. A jak to celé funguje?

Zajímavý článek:  Jak na snadný odvoz stavební suti a odpadu?

Do útrob kořenové čističky

Kořenová čistírna prohání odpadní vodu skrz kořenový filtr naplněný jemným štěrkem, který je ideální živnou půdou pro prospěšné bakterie tvořící základ celého čistícího procesu. Kořeny rostlin, díky nimž vypadá celý projekt spíš jako útulná zahrádka, plní funkci druhotnou. Podílejí se především na oxidačně-redukčních a biologických pochodem a v zimě tvoří nezbytnou tepelnou izolaci čističky, bez níž by bakteriální jádro nevlídné venkovní podmínky nejspíš nepřežilo. Všechny tyto prvky pomáhají proměňovat i nebezpečné odpadní látky na zcela neškodné.

Kvalitní projekty od profesionálů

Výstavba kořenové čističky svépomocí končí zpravidla bez potřebných znalostí katastrofou. Proto se vyplatí svěřit takový úkol do rukou profesionálů. Společnost Grania s.r.o. postavila na našem území takových projektů již celou řadu a své technologie i postupy neustále zdokonaluje tak, aby výsledkem bylo vždy spolehlivé, odolné a levné čištění vody za všech okolností pro maximální spokojenost zákazníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *