Průmyslové tlakové nádoby a jejich výroba

Pracujete v chemickém, hutním či farmaceutickém průmyslu? Tak to jistě znáte tlakové nádoby, velmi praktické zařízení, a to hlavně v oblasti průmyslu. Víte však, v jakých oblastech se tlakových nádob využívá či jak a z čeho jsou vyráběny?

Tlakové nádoby jsou uzavřené stojaté či ležaté nádoby válcového tvaru opatřené kuželovým či klenutým dnem a víkem. Každá tlaková nádoba bývá běžně postavená na stojanech či sedlech. Fungují na principu působení tlaku na vnitřní stěny nádoby po jejím naplnění.

Svařované ocelové tlakové nádoby jsou využívané hlavně v průmyslových oblastech. Mohou se lišit nejen vzhledem a detaily, ale také příslušnou certifikací (certifikace se mohou lišit například podle trhu, na který jsou nádoby vyváženy). Tlakové nádoby jsou vyráběny sériově i na míru podle dokumentace zákazníka. Pořídit můžete typické i atypické, stojaté a ležaté a také nádoby s jedním nebo více tlakovými prostory. Záleží jen na vašich přáních a potřebách – na požadovaném obsahu, na druhu pracovního média a na požadovaném tlaku a teplotě.

Využití tlakových nádob

Ocelové nádoby se využívají v průmyslových oblastech, specificky v pneumatickém či vodárenském průmyslu. Bývají využívány i v horkovzdušných systémech pro farmaceutický, hutní, energetický, chemický či petrochemický průmysl. Uplatnění najdou i ve vodním hospodářství, a to jako vzdušníky, vzduchojemy, výměníky, expandéry, expanzní nádoby či akumulační nádrže.

Zajímavý článek:  Čeká vás na jaře rekonstrukce bydlení? Začněte plánovat už nyní!

Výroba tlakových nádob

Tlakové nádoby jsou vyráběny z kvalitní oceli a dalších materiálů majících vlastnosti pro použití v tlakových zařízeních. Výroba tlakových nádob vyžaduje projektovou dokumentaci a mnohdy i přání a požadavky klienta. K tlakovým nádobám jsou dokládány certifikáty použitých materiálů. Důležité je, aby použité materiály byly dostatečně odolné v prostředí tlakových nádob a aby nepodléhaly změnám chemických či fyzických vlastností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *