Rekonstrukce průmyslových objektů nemusí být drahá

Konstrukce průmyslových budov, realizované v 80. a 90. letech, už často dávají znát první známky konstrukčních nedostatků. Na trhu existují zajímavé metody, jak se tyto stavby dají modernizovat, někdy i bez nutnosti přerušení jejich provozu.

Boletické panely dostaly svůj název podle jejich výrobce v Boleticích u Děčína. Tyto panely byly populární za minulého režimu, pro svou typizovanou montáž, zavěšením na ocelové konstrukce a relativně levné pořizovací náklady. Setkat se s nimi proto můžeme u nejrůznějších veřejných budov, kancelářských prostor, ale i průmyslových areálů.

Stará fasáda z Boletických panelů

130-f1-stara

Tyto panely jsou z vnější strany kryté průmyslovým sklem. Ze strany vnitřní je jako krycí materiál použitá tvrzená deska. Problémem těchto panelů je zejména vnitřní izolace, která je často doplněna o karcinogenní azbest. Právě azbest je dnes už zakázaná látka a u panelů, které jsou dvacet a více let staré, představuje problém, protože se uvolňuje do ovzduší a může nepříznivě působit na lidské zdraví. Nejjednodušší způsob, pro výměnu těchto panelů, představuje náhrada sendvičovými panely z pozinkovaného plechu, který je vyplněný izolací z minerální vlny, polyuretanu nebo polystyrenu. Výhodou sendvičových panelů je jejich snadná instalace a především výrazné zlepšení tepelně izolačních vlastností celé budovy. Sendvičové panely jsou připevněny na připravenou ocelovou konstrukci haly, nebo průmyslové budovy. Povrch panelů je možné doplnit libovolným barevným nátěrem, včetně prolisů plechu a takzvané mikroprofilace.

Zajímavý článek:  Průmyslové tlakové nádoby a jejich výroba

Nová fasáda ze sendvičových panelů

130-f2-nova

Střecha budovy je dalším prvkem, kde se výrazně projevuje stáří budovy. Ploché střechy trpí na zatékání, které je způsobené špatným spádováním a poškozenou hydroizolací. Zajímavou metodou, pro sanaci plochých střech, je použití obloukové střechy Legato. Tuto samonosnou obloukovou střechu je možné instalovat nad stávající plochou střechu a to díky její lehké váze, která nezpůsobuje průhyby ocelových nosníků budovy. Oblouková střecha navíc příjemně osvěží stávající vzhled objektu a celkově zvýší jeho hodnotu.

Sanace ploché střechy, pomocí obloukové střechy Legato

sanace-po

Pokud nevíte, jestli je vaše budova vhodná pro aplikaci sendvičových panelů, nebo sanaci pomocí obloukové střechy, zeptejte se odborníků v Zeman-PEM.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *