úklid ložnice

Zahajte jarní úklid v ložnici a zbavte se nezvaných nájemníků

úklid ložnice

úklid ložnice

Blíží se první jarní den a kdo ještě nezačal s jarním úklidem, má nejvyšší čas. Začněte s ním v ložnici – a nejlépe ve své vlastní posteli.

Začneme jednoduchou otázkou – jak dlouho máte matraci? Pravdivě si odpovězte a my vám řekneme, kdo na ní kromě vás spí.

  • Méně než 4 měsíce: gratulujeme, ve vaší matraci zatím nejsou žádní roztoči. Po uplynutí této doby tam ale 100% budou.
  • 5-7 let: vaše matrace je plná roztočů, jejich výkalů, ale i virů, bakterií a plísní. I když o ni pečujete jak nejlépe dovedete, už se blíží čas výměny.
  • Více než 7 let: využijte jarního úklidu a zbavte se staré matrace a s ní i hromady roztočů, které v ní žijí.

Po sedmi letech končí každé matraci její tzv. hygienická životnost. Ta se liší od klasické, která může být o mnoho let delší. Odborníci ale přišli na to, že se po sedmi letech spaní na matraci plné roztočů, virů, bakterií a plísní vystavujete zvýšenému riziku vzniku alergie, astmatu nebo atopického ekzému.

Nejsou vidět, ale jejich činnost pocítíte

I když je okem nevidíte, věřte, že tam jsou. Roztoči mají ve vaší matraci ideální životní podmínky, protože se živí odloupnutými částečkami lidské kůže a vyhovuje jim vlhko a teplo. Sami o sobě nebezpeční nejsou, problém jsou jejich výkaly, které ve spánku vdechujete.

V tomto případě funguje přímá úměra – čím více roztočů, tím více výkalů. Po sedmi letech je jejich množství tak obrovské, že zdvojnásobí váhu vaší matrace. A to je přesně ta chvíle, kdy je čas na výměnu.

Zajímavý článek:  Ochranné pracovní pomůcky nejen do zaměstnání

Ne každá matrace vyhovuje roztočům stejně

Hranice sedmi let je samozřejmě orientační, protože každý o svou matraci pečuje jinak a některé modely vyhovují potřebám roztočům více než jiné. Až si proto půjdete vybírat novou matraci, myslete na 3 základní proti-roztočové tipy:

  • Hledejte prodyšné materiály – roztoči nenávidí proudění čerstvého vzduchu a v matracích z různých pěn a jejich kombinací se jim proto příliš nelíbí.
  • Vyžadujte pratelné potahy – když jednou za čas vyperete potah matrace na 60°, zbavíte se části nezvaných nájemníků a prodloužíte její životnost.
  • Pátrejte po nadstandardní záruce – u desítek prodejců po celé České republice i na Slovensku seženete matrace Slumberland, které mají záruku 5 let. To je přesně ten čas, kdy byste se měli na svou matraci podívat a zvážit, zda nepotřebuje výměnu.

Nové matrace vás nemusí stát výplatu

Koupi nových matrací rodinný rozpočet pocítí, ale nemusí to být až tak drastické. Například výrobce Slumberland nabízí matrace v akci 1+1 zdarma. Vy i váš partner si tak můžete dopřát kvalitní spánek a zároveň potěšit svou peněženku.

Matrace jsou navíc zapojeny do programu Dr.Sleep®, díky kterému sami snadno zjistíte, jaká matrace je pro vás ta pravá.

  1 Komentář

  1. baruška   •  

    Super článek.. díky moc za něj.. a taky a odkaz na konfigurátor http://www.drsleep.cz/cs …velká pomoc při výběru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *