Ochranné pracovní pomůcky nejen do zaměstnání
Obsah článku
Každý z nás bere používání ochranných pracovních pomůcek v zaměstnání jako samozřejmost, ať už jako ochranu před znečištěním či samotnému úrazu.
V domácím prostředí jsou však tyto pomůcky často podceňovány. Může pak dojít k pracovnímu úrazu či poškození zdraví častěji, než je tomu v zaměstnání, kde jsou tyto pomůcky povinné. Nebojte se proto investovat a zlepšete tak ochranu Vašeho zdraví.
Základem je kvalitní pracovní oděv
Kvalitní pracovní oděvy jsou takové, které Vám dobře sedí, cítíte se v nich pohodlně a hlavně jsou pevné. Podle typu zaměstnání či domácí práce, si na trhu můžete vybrat z široké nabídky druhů. Ať už od klasických „modráků“ po různé typy moderních „montérek“ které díky svým vychytávkám uspokojí každého kutila či řemeslníka. Pracovní oblečení se využívá především jako ochrana trupu před znečištěním a drobným oděrkám.
Rukavice jsou třeba
Nezapomínejte ani na své ruce. Pracujete -li, ať už jako řemeslník na stavbě, či jako úředník při práci na počítači, ochrana rukou je vždy důležitá. K tomu Vám poslouží pracovní rukavice, které jsou na trhu k dostání v hojném množství typů i barev. Jsou to například gumové, plátěné či kombinované a při práci s vrtačkou či sbíječkou oceníte také antivibrační. Pracovní rukavice jsou samozřejmostí každého kutila i profesionála.
Boty do roboty
Pracovní obuv si vybírejte velmi pečlivě. Musí dobře sedět a měli byste se v nich cítit pohodlně tak, aby Vás nikde netlačily či dřely, protože tento fakt, by pak mohl později hodně znepříjemnit Vaši pracovní činnost. Berte ale v potaz, že některé kožené pracovní boty se musí nejprve „rozchodit“ a až pak dokonale sednou na Vaši nohu. Na stavbu či do náročnějšího terénu je vhodná uzavřená a pevná obuv, zatímco na zahradu postačí boty lehčí a pružnější. Pracovní obuv nemusí být nezbytně poslední výkřik dnešní módy.
Ochrana očí
K našim nejzranitelnějším orgánům patří oči, proto byste je měli i patřičně chránit. Při nenáročných činnostech postačí obyčejné sluneční brýle, avšak při sváření či při práci s křovinořezem sáhneme po speciálních brýlích k tomu určených. Brýle, jako nezbytnou součást ochrany očí preferujeme především při práci s chemikáliemi, nebezpečnými látkami a tam kde mohou kusy materiálu odlétat.
I uši musíme chránit
Především v hlučném pracovním prostředí si Vaše uši zaslouží ochranu. Dlouhodobá expozice nadměrného hluku vede k trvalému poškození sluchu. Jednoduchou aplikací ušních špuntů či vatiček, docílíte dostatečné ochrany Vašeho sluchu. Použít můžete i méně pohodlnou variantu, jako jsou sluchátkové chrániče.